Tum i Łęczyca

Śladami czarta i Słowian

To nie będzie wycieczka szkolna do Tumu i Łęczycy, a prawdziwa przygoda pełna odkryć i fascynujących historii. W pierwszej kolejności odwiedzimy Zamek w Łęczycy a skończymy w Tumie, gdzie odwiedzimy niesamowite Grodzisko w Tumie, które powstało niemal 200 lat przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I oraz owianą legendami Kolegiatę i niezwykle sielski Skansen Zagroda Chłopska.

Dlaczego warto wybrać wycieczkę do Tumu i Łęczycy

To nie będzie wycieczka szkolna do Tumu i Łęczycy, a prawdziwa przygoda pełna odkryć i fascynujących historii. W pierwszej kolejności odwiedzimy Zamek w Łęczycy a skończymy w Tumie, gdzie odwiedzimy niesamowite Grodzisko w Tumie, które powstało niemal 200 lat przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I oraz owianą legendami Kolegiatę i niezwykle sielski Skansen Zagroda Chłopska.

Wycieczka szkolna do Tumu i Łęczycy

Nasza podróż rozpocznie się od Zamku w Łęczycy, wybudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Ten zamek, znany ze swojej bogatej historii i niesamowitej architektury, gościł aż trzech królów Polski: Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę i Zygmunta III Wazę. Co więcej, zamek jest znany z legend o diable Borucie, a miejscowe muzeum słynie z kolekcji rzeźb i figur tego słynnego czarta.

Następnie odwiedzimy Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”, który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zanurzymy się w atmosferę dawnych czasów, podziwiając tradycyjne domy, wiatraki, kuźnie i wiele innych budynków.

Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Grodzisko w Tumie, pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu łęczyckiego. Dzięki badaniom archeologicznym udało się odkryć drewniane pozostałości osad, a także inne ślady osadnictwa.

Na koniec odwiedzimy jeden z najstarszych kościołów w Polsce – Archikolegiatę NMP i św. Aleksego w Tumie. To prawdziwe arcydzieło architektury romańskiej, które zachwyca swoim majestatem i pięknem.

Podczas naszej wycieczki szkolnej do Tumu i Łęczycy, towarzyszyć nam będą przewodnicy, którzy opowiedzą nam o historii i kulturze tych miejsc, a także o ciekawych legendach z nimi związanych. Czekamy na tę niesamowitą przygodę!

Gdzie jedziemy na wycieczkę

Atrakcje w czasie wycieczki

Zamek w Łęczycy

To miejsce pełnego tajemnic i legend. Zamek o niesamowitej architekturze, wybudował król Kazimierz Wielki, prawdopodobnie między latami 1357 a 1365. Służył on jako królewska rezydencja, a w czasie nieobecności króla, pełnił funkcję siedziby starosty łęczyckiego. Historia zamku jest pełna dramatycznych wydarzeń. W sumie, aż trzech królów Polski gościło w łęczyckim zamku: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt III Waza. Władysław Jagiełło odwiedził zamek aż 36 razy! Zamek składał się z wieży narożnej zwanej Szlachecką, wieży bramnej oraz budynku mieszkalnego zwanego Domem Starym. Zamek w Łęczycy jest znany w Polsce głównie za sprawą legend o diable Borucie. Miejscowe muzeum słynie z kolekcji rzeźb i figur tego słynnego czarta. Według jednej z miejscowych legend, diabeł Boruta otrzymał warownię od samego Kazimierza Wielkiego za pomoc przy wydobyciu powozu królewskiego z okolicznych mokradeł. Rzekomo po dziś dzień Boruta siedzi w lochach zamku i pilnuje wielkiego skarbu. W pustych celach więziennych łęczyckiego zamku, ponoć każdej nocy można usłyszeć jęki zmarłych więźniów. Przez 200 lat słynął on bowiem z surowych warunków i rygoru, które w nim panowały.

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

Zacznijcie swoją podróż od odwiedzenia tego fascynującego skansenu, który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Skansen prezentuje charakterystyczną architekturę wiejską z okolic Łęczycy. Zobaczycie tu tradycyjne domy, wiatraki, kuźnie i wiele innych budynków, które przeniosą Was w czasie do epoki, kiedy życie toczyło się wolniej, a dni były wypełnione ciężką pracą na roli. W skansenie znajdziecie wiele ciekawych obiektów, takich jak wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada, dom mieszkalny, szopa, stodoła, budynek z ekspozycją oraz kuźnia z miejscowości Porszewice i olejarnia z miejscowości Mszadla. Każdy z tych obiektów ma swoją unikalną historię i jest świadectwem dawnych czasów.

Grodzisko w Tumie

Następnie odwiedźcie Grodzisko w Tumie, pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu łęczyckiego. To miejsce, pełne tajemnic i legend, na pewno zafascynuje każdego miłośnika historii. Grodzisko wzbudzało zainteresowanie naukowe ze strony badaczy – historyków oraz archeologów. Dzięki badaniom archeologicznym grodziska w Tumie udało się odkryć drewniane pozostałości osad, a także inne ślady osadnictwa. Każdy kamień, każdy fragment muru ma swoją historię do opowiedzenia.

Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie

Na koniec odwiedźcie jeden z najstarszych kościołów w Polsce. To prawdziwe arcydzieło architektury romańskiej, które zachwyca swoim majestatem i pięknem. Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie, inaczej zwana archikolegiatą łęczycką, to kościół, który został wzniesiony w XII wieku. Wcześniej na tym miejscu znajdowało się opactwo benedyktynów, które zostało założone prawdopodobnie na początku XI wieku.

Cena

  • Cena od

    z programem

    114 zł

Cena zawiera

Cena nie zawiera

Dodatkowo płatne

Zobacz także inne nasze wycieczki

Scroll to Top
Rozpocznij rozmowę ->
W czym możemy Ci pomóc?
RAZEMwPOLSKE.pl Biuro Podróży
Witaj 👋
W czym możemy Ci pomóc?