Atrakcje i ciekawostki Kołobrzegu - 10 miejsc, które warto zobaczyć. Perła Bałtyku czeka na odkrycie

Kołobrzeg, nazywany również “Perłą Bałtyku”, to miejsce, które zasługuje na odwiedziny z wielu powodów. Jego nadmorskie położenie sprawia, że jest to miejsce pełne pięknych plaż, które są jednymi z głównych atrakcji Kołobrzegu. Ale to nie wszystko, co można zobaczyć w Kołobrzegu. Miasto to jest również pełne ciekawych zabytków, które są prawdziwymi Kołobrzeskimi ciekawostkami. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, czy po prostu chcesz spędzić czas na świeżym powietrzu, Kołobrzeg ma coś dla każdego.

Atrakcje Kołobrzegu

Zabytki: Miasto jest skarbnicą zabytków, takich jak gotycki ratusz i katedra, które są żywym świadectwem jego bogatej historii.

Latarnia morska: Wizyta w Kołobrzegu nie byłaby kompletna bez wspinaczki na latarnię morską, skąd roztacza się niesamowity widok na morze.

Uzdrowisko: Kołobrzeg jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych uzdrowisk w Polsce, słynącym z leczniczych właściwości swojego mikroklimatu i solanki.

Plaże: Miasto oferuje piękne, szerokie plaże z białym piaskiem – idealne do relaksu i opalania.

Port: Port w Kołobrzegu to miejsce, gdzie można podziwiać statki i jachty, a także spróbować świeżych ryb.

Parki i ogrody: Kołobrzeg oferuje wiele zielonych przestrzeni do spacerów i relaksu.

Imprezy: W sezonie letnim miasto tętni życiem, oferując wiele festiwali i koncertów.

Ścieżki rowerowe: Dla miłośników aktywnego wypoczynku, Kołobrzeg oferuje doskonałe ścieżki rowerowe wzdłuż wybrzeża. Gastronomia: W Kołobrzegu można spróbować lokalnej kuchni, w tym świeżych ryb Bałtyckich.

Co zobaczyć w Kołobrzegu? Każdy, kto odwiedzi Kołobrzeg, na pewno znajdzie coś dla siebie. To miejsce, które łączy w sobie uroki nadmorskiego kurortu z bogactwem kultury i historii. Bez względu na to, czy szukasz relaksu na plaży, chcesz podziwiać zabytki czy cieszyć się aktywnym wypoczynkiem, Kołobrzeg jest idealnym miejscem na wakacje.

kołobrzeg

Kołobrzeg ciekawostki

Historia Kołobrzegu, jednej z najstarszych miejscowości na Pomorzu, sięga VIII wieku, kiedy istniała tu osada znana z pozyskiwania soli z solanek. Znacznie rozwinął się Kołobrzeg w następnym stuleciu, zastępując starszy ośrodek w Bardach-Świelubiu. Około 880 roku na terenie Budzistowa powstał pierwszy gród i tam znajdował się pierwotnie Kołobrzeg.

Dzieje Kołobrzegu

Historia Kołobrzegu, jednej z najstarszych miejscowości na Pomorzu, sięga VIII wieku, kiedy istniała tu osada znana z pozyskiwania soli z solanek. Znacznie rozwinął się Kołobrzeg w następnym stuleciu, zastępując starszy ośrodek w Bardach-Świelubiu. Około 880 roku na terenie Budzistowa powstał pierwszy gród i tam znajdował się pierwotnie Kołobrzeg.

Historia Kołobrzegu jest nierozerwalnie związana ze źródłami solanki. Pierwsza osada, która istniała tu już w VII wieku, leżała na terenie Wyspy Solnej – najbogatszego w sól terenu miasta2. Według legendy mieszkańcy zawdzięczają odnalezienie solanki… zabłąkanemu psu, który utknął w bagnie. Kiedy właściciel zauważył psa i wszedł do wody, by uratować pupila, zauważył, że jest… słona.

W X wieku Mieszko I włączył ten ważny gród do państwa polskiego i rozbudowywał po 979 roku. W 1000 roku, podczas Zjazdu w Gnieźnie, Bolesław I Chrobry postanowił utworzyć tu biskupstwo z biskupem Reinbernem. Po śmierci Chrobrego i klęskach poniesionych przez Mieszka II, Pomorze wróciło do pogaństwa.

W 1103 roku Bolesław III Krzywousty, jak pisał Gall Anonim, musiał zdobywać miasto Kołobrzeg. Przez kilkaset lat znajdowało się poza granicami Polski pod rządami: Duńczyków, książąt pomorskich, Brandenburgii, Prus i Niemiec. Dopiero w 1945 roku powróciło do Polski.

Perła Bałtyku zabytki

Latarnia Morska Kołobrzeg

Latarnia Morska w Kołobrzegu to prawdziwy klejnot historyczny, dumnie górujący nad portem. Zbudowana w 1945 roku, ta imponująca struktura o wysokości 26 metrów jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać z jej szczytu zapierający dech w piersiach widok na morze, kołobrzeski port wojenny i handlowy oraz panoramę miasta. W podziemiach latarni znajduje się fascynujące muzeum minerałów, które jest jednym z najciekawszych atrakcji Kołobrzegu.

Latarnia Morska w Kołobrzegu ma długą i bogatą historię, która sięga aż do 1666 roku. W czasie II wojny światowej latarnia została wysadzona przez niemieckich inżynierów, ponieważ była dobrym punktem obserwacyjnym dla polskiej artylerii. Po wojnie latarnia została odbudowana w nieco innym miejscu, na fundamentach kompleksu budynków fortecznych. To jest jedna z ciekawostek Kołobrzegu, które warto zobaczyć. Latarnia ma 26 metrów wysokości i zasięg jej światła wynosi 29,6 kilometra. W 1981 roku latarnia została odnowiona, a soczewka o średnicy 50 cm została zastąpiona przez obracający się zestaw żarówek halogenowych. Drewniane schody również zostały zastąpione metalowymi.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

To modernistyczny pomnik, który upamiętnia zaślubiny Polski z morzem 18 marca 1945 roku. Pomnik znajduje się w Parku im. Stefana Żeromskiego, przy bulwarze Jana Szymańskiego. Autorem projektu jest architekt Wiktor Tołkin, który specjalizował się w monumentach upamiętniających martyrologię narodu polskiego. Odsłonięcie pomnika odbyło się 3 listopada 1963 roku. Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną. Jest to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Kołobrzegu.

Pierwszy akt zaślubin miał miejsce 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku. Następne w marcu 1945 roku w Dziwnówku, Mrzeżynie i w Kołobrzegu. Pomnik został odsłonięty 3 listopada 1963 roku. Pomnik ma wysokość około 20 m i jest wykonany z żelazobetonu. Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną. Na płytkach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy są symbolem tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu – nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. Prześwit pod pomnikiem symbolizuje okno na świat, czyli port morski. Według miejskiej legendy, przejście z jednej strony pomnika na drugą przez okno (na bezdechu) przynosi spełnienie życzenia.

Plaże Kołobrzeg

Plaże Kołobrzegu są jednymi z najbardziej atrakcyjnych na polskim wybrzeżu i jednymi z najszerszych plaż w Polsce. W najszerszym miejscu plaża ma ponad 100 metrów od brzegu morza. Plaża jest podzielona na trzy główne kąpieliska: Kąpielisko Zachód, Kąpielisko Centralne i Kąpielisko Wschód. Plaża Centralna ma długość prawie 400 m i szerokość do 90 m.

Najpopularniejszym miejscem odpoczynku jest Plaża Centralna zlokalizowana w pobliżu Latarni Morskiej, Molo i promenady. Plaża jest piaszczysta, szeroka i długa, a w sezonie jest strzeżona przez ratowników. Istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i koszów. Plaża w Kołobrzegu od 2010 roku posiada odznaczenie Błękitnej Flagi – wyróżnienie, które otrzymują plaże wyróżniające się wyjątkową czystością wybrzeża oraz wody. Morze na tym odcinku Wybrzeża „cofa się”, dzięki czemu piasku w nadmorskim pasie regularnie przybywa. To jest jedna z atrakcji Kołobrzegu, które warto zobaczyć.

Molo Kołobrzeg

Molo w Kołobrzegu – to jedna z głównych atrakcji Kołobrzegu, której historia sięga XIX wieku. Pierwszy pomost, który zapoczątkował istnienie tego popularnego mola, został stworzony w 1881 roku. Była to drewniana konstrukcja w kształcie litery T, mająca około stu metrów długości. Niestety, molo to zostało zniszczone podczas II Wojny Światowej. Ale nie poddano się i w 1971 roku konstrukcja została odtworzona. W 2004 roku przeprowadzono generalny remont tej budowli.

Dzisiaj, Molo w Kołobrzegu jest najdłuższą żelbetonową konstrukcją w Polsce, która mierzy 220 m długości i 9 m szerokości. Pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza. Na końcu pomostu znajduje się przystań dla małych, turystycznych statków, oferujących krótkie wycieczki po Morzu Bałtyckim. Wieczorny spacer na tym pomoście jest równie atrakcyjny jak za dnia, bo po zmroku molo mieni się światłami z iluminacji. Wstęp jest bezpłatny.

W 2014 roku przeprowadzono generalny remont obiektu wartości 3 mln zł. W trakcie remontu założono m.in. iluminację świetlną obiektu. Molo w Kołobrzegu jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w mieście i na pewno warto je zobaczyć podczas wizyty w Kołobrzegu.

Muzeum Oręża Polskiego

To kolejna atrakcja Kołobrzegu, której nie można przegapić. Muzeum powstało w 1963 roku jako muzeum regionalne. Początkowo planowano nadać placówce charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski. Ostatecznie w 1966 r. zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy. Zbiory muzeum składają się z zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu oraz kilkunastu zabytków pochodzących z przedwojennego muzeum.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce. Poprzez swoje działania i bogate zbiory jest ważnym miejscem spotkań na kulturowej mapie dla kolejnych pokoleń pasjonatów historii z całej Europy. W muzeum znajduje się wiele cennych eksponatów, w tym broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia. Jednym z najbardziej znanych jest słynna maszyna szyfrująca “Enigma” oraz motocykl “Sokół 600”.

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu znajduje się wyjątkowy naszyjnik z Piotrowic, wybitny przykład dawnej sztuki rzemieślniczej. Muzeum organizuje również uroczystą inscenizację historyczną pod nazwą “Bój o Kołobrzeg”, która jest częścią rocznicowych obchodów walk o Kołobrzeg oraz Zaślubin Polski z Morzem.

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Kołobrzegu. Jest gotycką świątynią, która została wybudowana z cegły w XIII – XIV wieku. Budowę bazyliki rozpoczęto w 1280 r., a w 1301 r. była to najważniejsza inwestycja w mieście. Pierwszą mszę świętą odprawiono tam w 1321 roku. W 1972 roku kościół Mariacki w Kołobrzegu ustanowiono konkatedrą diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W 1979 roku przywrócono świątyni funkcję kolegiaty, a w 1980 roku powołano przy katedrze parafię. 10 czerwca 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kościół parafialny w Kołobrzegu do godności bazyliki mniejszej.

Do najcenniejszych zabytków konkatedry należą: Krucyfiks z 1330 roku, Chrzcielnica z 1355 roku, Gotycka menora z 1327 roku, Stalle rajców miejskich z XIV wieku Tablice nagrobne mieszczan kołobrzeskich, Gotycki świecznik Korona Holków z 1420 roku, Gotycki świecznik Korona Schlieffenów z 1523 roku.

Bazylika jest jedynym pięcionawowym kościołem w Polsce. Jest to najwyższy budynek w Kołobrzegu. Pod koniec II wojny światowej w 1945 roku, gdy trwały walki o Kołobrzeg, świątynia była ważnym punktem obronności miasta. Ostrzał radzieckiej artylerii spowodował jej zburzenie. W 1957 roku, pomimo wcześniejszych planów rozebrania, ruiny konkatedry oddane zostały w ręce kościoła katolickiego. To jest jedna z ciekawostek Kołobrzegu, które warto poznać podczas wizyty w tym mieście.

Zespół klasztorny diakonis ewangelickich

Zespół klasztorny diakonis ewangelickich to prawdziwy klejnot Kołobrzegu, będący jedną z głównych atrakcji Kołobrzegu. Składa się z kościoła rektoralnego Niepokalanego Poczęcia NMP, klasztoru i domu księży emerytów, który obecnie pełni funkcję domu parafialnego. Kościół, wybudowany w stylu neogotyckim w 1832 roku, stoi dumnie w miejscu wcześniejszej świątyni, przy której istniał klasztor, a później konwent dla panien. W okresie międzywojennym, świątynia pełniła ważną rolę jako kościół garnizonowy. W 1945 roku, z radością odprawiono tu pierwszą mszę świętą po II wojnie światowej dla katolików, reaktywując parafię katolicką św. Marcina.

Dom księży emerytów, obecnie dom parafialny, to kolejny cenny element zespołu. Wybudowany w latach 1889-1895, jest jednym z zabytków chronionych prawnie, czyli znajdujących się w rejestrze zabytków wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten zespół klasztorny diakonis ewangelickich jest częścią bogatej historii i dziedzictwa kulturowego Kołobrzegu.

Pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej

Twierdza Kołobrzeg, znana również jako Festung Kolberg, to nowożytne miasto-twierdza, które powstało w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku przez Fryderyka Wilhelma I. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, a jako twierdza morska w 1887 roku. Ponownie została reaktywowana w czasie II wojny światowej w latach 1944–1945. Jest to jedno z miejsc, które zobaczyć w Kołobrzegu.

Pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej obejmują przyczółek, redutę Schilla na Wyspie Solnej, przyczółek portowy i latarnię morską. Zespół fortów obejmuje Szaniec Kamienny i Wilczy Szaniec (amfiteatr).

Pałac Braunschweigów

Pałac Braunschweigów to idealny obraz eleganckiej rezydencji mieszczańskiej. Zbudowany przez bogatego kupca Christiana Plüddemanna po 1808 roku, niedługo po zakończeniu walk o twierdzę w oblężeniu napoleońskim. W literaturze podaje się, że docelowo, obiekt powstał jako wiano ślubne dla jego córki Almy, urodzonej w sierpniu 1807 roku. 12 listopada 1827 roku Alma wyszła za Heinricha von Brauschweiga, stąd wzięła się obecna nazwa pałacu.

Pałac został zbudowany w modnym wówczas stylu klasycystycznym, a właściwe w późnej jego odmianie – empire, zwanej również stylem cesarskim. Obiekt trzykondygnacyjny, podpiwniczony. Na część parterową prowadzą ozdobne schody, nad którymi w pierwszej kondygnacji wznosi się nadwieszany balkon z kutą balustradą, z wnętrzem cofniętym w głąb budynku, wzbogaconym o misternie zdobione sklepienie, stylem naśladujące elementy architektoniczne rzymskie i greckie.

Pałac Braunschweigów jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Oręża Polskiego – oddziału historii miasta. Pałac przetrwał walki o miasto w marcu 1945 roku. Po wojnie mieścił się tu Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, sąd i inne instytucje. W latach 70-tych XX stulecia, pałac stał się siedzibą muzeum. Jest to jedna z ciekawostek Kołobrzegu.

Ratusz miejski

Zapraszamy do odkrycia tajemnic Ratusza Miejskiego w Kołobrzegu, jednej z głównych atrakcji Kołobrzegu. Ta perła architektury dumnie góruje nad rynkiem miasta. Historia tego miejsca, które jest jednym z miejsc, które musisz zobaczyć w Kołobrzegu, sięga aż 1255 roku, kiedy to wytyczono rynek, a w jego sercu, w 1364 roku, wzniesiono gotycki budynek ratusza miejskiego.

Ratusz przetrwał w swoim pierwotnym kształcie do 1807 roku, kiedy to, niestety, został zniszczony podczas oblężenia przez wojska napoleońskie. Ale nie poddaliśmy się! Na jego pozostałościach, w latach 1829-1832, wybudowano nowy ratusz według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla.

Dzisiaj, ratusz jest dwukondygnacyjnym budynkiem w kształcie litery C, zbudowanym na piwnicach pochodzących z XV wieku. Jego wygląd przypomina średniowieczny zamek z wieżami i blankami strzelniczymi. Główna wieża jest ozdobiona zegarem i herbami Kołobrzegu.

Wśród filarów, na których wspiera się ryzalit budynku, wmurowany jest XVI-wieczny pręgierz nazywany Kolumną Adebara. U jego głowicy znajduje się wyrzeźbiona maska. Według legendy, maska na Kolumnie Adebara wiązana jest z osobą kołobrzeskiego wójta, Jakuba Adebara.

Ratusz w Kołobrzegu jest teraz siedzibą Galerii Sztuki Współczesnej, Rady Miasta i Urzędu Stanu Cywilnego. Zabytkowy zegar, który kiedyś zdobił wieżę, został zdjęty w 2014 roku i teraz jest atrakcją w kołobrzeskim muzeum Patria Colbergiensis.

Aktywności w Kołobrzegu: Golf, Jazda Konna, Spływy Kajakowe

Kołobrzeg to nie tylko zabytki! W mieście znajduje się pole golfowe o długości 18 dołków. Dla miłośników jazdy konnej, w okolicy Kołobrzegu znajdują się stadniny koni, które oferują jazdy konne. A dla tych, którzy szukają przygody, okoliczne rzeki i jeziora są idealne do spływów kajakowych. Wypożyczalnia sprzętu pływającego Tonio w Kołobrzegu oferuje kajaki, motorówki, spływy kajakowe. Zapraszamy do odkrycia ciekawostek Kołobrzegu!

Wycieczki indywidualne
Wycieczki dla seniorów
Wycieczki szkolne
Polecamy z naszego bloga
Scroll to Top
Rozpocznij rozmowę ->
W czym możemy Ci pomóc?
RAZEMwPOLSKE.pl Biuro Podróży
Witaj 👋
W czym możemy Ci pomóc?