Toruń Kopernikiem i gwiazdami stoi. Podczas wycieczki odwiedzimy Planetarium i inne gwiazdy wśród najpiękniejszych toruńskich zabytków.
- Dni: 1
- Wielkopolska, Kujawy i Lubuskie
- Wyżywienie: bez wyżywienia
z programem!
Świętokrzyska szkoła przetrwania to idealna wycieczka dla grup szkolnych, które oprócz wartości edukacyjnych, szukają także podstaw zachowania się w sytuacjach ekstremalnych.
Przy standardzie noclegów: ***. Ceny innych standardów znajdują się w ulotce.
wyjazd ok. 9.00
Gra terenowa w Dawnym Więzieniu – nietypowa lekcja historii przeprowadzona w formie gry miejskiej. Uczestnicy podzieleni na zespoły ruszą śladem bohaterów historii Kielc. Zróżnicowane tematy gry dostosowane do wieku uczestników.
Marsz terenowy – bezpieczna wersja biegu przełajowego. Młodzież w grupach wychodzi w trudny teren, mając za zadanie odnaleźć wyznaczoną trasę i znaleźć po drodze zestawy zadań do wykonania. Możliwe jest dopasowanie treści zadań do następujących przedmiotów: historia, geografia, przyroda, język polski, zgodnie z treściami nauczania danego etapu edukacyjnego. Zajęcia aranżowane w formie konkursu, angażują uczniów zarówno fizycznie jak i intelektualnie. Marsz terenowy z zagadkami, jest prostą formą gry terenowej.
Warsztat obozowiska podstawy survivalu – krótki marsz terenowy, pogadanka o podstawach sztuki przetrwania, prezentacja podstawowych narzędzi survivalowych, nauka bezpiecznego posługiwania się nożem, nauka budowania szałasów i przygotowywania obozowiska, przygotowanie herbaty w terenie, na ognisku.
Mapa skarbu – zajęcia z zakresu orientacji w terenie. Nauka posługiwania się busolą, tworzenie szkicu z marszu (topografia, orientacja mapy), tworzenie map ukrytych skarbów i poszukiwania skarbów.
Gotowanie w terenie – krótki marsz terenowy, pogadanka o roli ognia w rozwoju cywilizacji (element historyczny) nauka rozpalania ognia środkami naturalnymi (w tym rozróżnianie typów i gatunków drzew), różne techniki posługiwania się ogniem, herbata i możliwy ciepły posiłek w terenie.
Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach – to nietypowe i bardzo zróżnicowane muzeum działa na terenie dawnego zakładu wielkopiecowego z XIX wieku. Na trasie zwiedzania zobaczymy obiekty byłego zakładu hutniczego poczynając od estakady kolejowej, przez boksy magazynowe, wieżę ciśnień aż do Wielkiego Pieca, który jest najcenniejszym obiektem w Muzeum. Niezwykle interesująca jest wystawa paleontologiczna ze zbiorem skamieniałości z okresu permu, jury i kredy znalezionych w rejonie Gór Świętokrzyskich. Ciekawą ekspozycją jest też wystawa samochodów produkowanych przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, w tym najstarszy Star 20 i uczestnik rajdu Paryż- Dakar Star 266R. Jest też odtworzony na oryginalnym podwoziu papa-mobile – samochód papieża.
Skwer Sołtysa z Wąchocka – dlaczego mieszkańcy Wąchocka wychodzą w pole z łukami? … Odpowiedź na to i wiele innych zagadek znajdziecie na skwerze z pomnikiem Sołtysa w Wąchocku. Gdy się już pośmiejemy… czekają nas kolejne atrakcje: place zabaw, siłownia na powietrzu, ścieżka wokół zbiornika wodnego.
Orientacyjna godzina powrotu 17.30
UWAGA! Kolejność odwiedzanych miejsc może się zmienić w zależności od dostępności atrakcji.Copyright by Biuro Turystyczne RAZEMwPOLSKE.pl 2021
Prawa do treści, zdjęć i filmów należą do Grupa MP. Powielanie bez zgody autorów zabronione