UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Przez gwiazdy do Pruskiej Twierdzy

Wycieczki dla ciekawych
Cena: 105,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, podatek VAT
Kod wycieczki: WJ-PGdPT
Program fakultatywny: ---

Opis

Toruń - hanzeatyckie miasto o burzliwej, ośmiowiekowej historii, przez całe stulecia było miejscem krzyżowania się europejskich szlaków. To jedno z największych i najbogatszych miast dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które przechodziło w ciągu wieków z rąk do rąk, zawsze jednak wierne Rzeczypospolitej.

Jego wyjątkowe dziedzictwo kulturowe uznane przez UNESCO za spuściznę całej ludzkości, niegdyś było wspólnym domem i miejscem pracy dla europejskich kupców, słynnych artystów, uczonych, rzemieślników, imigrantów i przedstawicieli różnych wyznań. Wycieczka do Torunia nie może obejść się bez wizyty w Planetarium będącego najnowocześniejszym i najpopularniejszym takim obiektem w Polsce. Nowoczesne wyposażenie, efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Ale Toruń to także XIX-wieczna Twierdza Toruń, składająca się z ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów, będących niewątpliwie jedną z atrakcyjniejszych, a jednocześnie mało znanych osobliwości Torunia. Fort IV im. Żółkiewskiego, który zwiedzimy w trakcie naszej wycieczki, to jeden z największych i najważniejszych fortów XIX-wiecznej pruskiej Twierdzy Toruń.

  • wyjazd w godzinach porannych
  • przejazd do Torunia

Planetarium w Toruniu

Jakże mógłby się kopernikowski Toruń obejść bez planetarium, będącego najnowocześniejszym i najpopularniejszym takim obiektem w Polsce? Nowoczesne wyposażenie, efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet. Siedząc wygodnie w fotelach obejrzymy seans. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje.Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełni muzyka.

Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.

  • przejazd do Fortu IV

Fort IV Twierdzy Toruń

Fort IV im. Żółkiewskiego to jeden z największych i najważniejszych fortów XIX-wiecznej pruskiej Twierdzy Toruń. Doskonale zachowany obiekt reprezentuje typ głównego fortu artyleryjskiego, jest jednym z 15 takich fortów w Toruniu. Lekcja historyczna wraz z prezentacją multimedialną odbywa się w sali - Wartowni, w której znajduje się makieta Fortu IV oraz zdjęcia fortyfikacji. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca możemy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiedzie poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą, a także zaczerpnąć łaski losu w "szczęśliwej latrynie". Tematy lekcji i sposób ich prowadzenia jest dostosowany do wieku uczestników.

  • powrót w godzinach wieczornych

Informacje dodatkowe

Region: Kujawy
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 4-6, Gimnazjum, Licea/Technika, Dorośli, Seniorzy
Tematyka: zabytki, muzea, nauka, kultura
Rodzaj atrakcji: Centra Nauki, Dziedzictwo UNESCO, Fortyfikacje i twierdze, Miejsce z klimatem, Planetaria
Pobierz ulotkę w PDF: ---