Szydłów – polskie Carcassonne

Szydłów to miasteczko ze świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym z murami obronnymi, dzięki czemu czasem bywa nazywany „polskim Carcassonne”.

Program wycieczki

Szydłów to małe miasteczko w woj. świętokrzyskim, otoczone murami obronnymi i słynące z produkcji śliwek. Z powodu doskonale zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz murów miejskich, Szydłów już przed laty zyskał miano polskiego „Carcassonne”. Wykonane z lokalnego wapienia w XIV w. mury mierzyły 1080 m długości do 1,8 m szerokości.

wzniesione w poł. XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego, stworzyły z Szydłowa miasto warowne o pow. 7 ha. Obecnie zachowały się cztery odcinki o długości około 700 metrów. Na mury można wejść i poczuć się jak miejski strażnik w dawnych czasach.

jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich. Król Władysław Jagiełło podczas pobytów w Szydłowie, sprawował rządy i mieszkał w tej części zamku, określanej także pałacem. Po rewitalizacji w 2019 r. pałac zadaszono i przystosowano do ruchu turystycznego. W zamku można zwiedzić prywatną komnatę królewską wraz z kominkiem, w przyziemiu salę tortur oraz średniowieczne piece hypokaustyczne, które służyły do ogrzewania sali tronowej.

znajduje się w Skarbczyku, który powstał na fundamentach dwóch cylindrycznych wież. W muzeum znajduje się 10 makiet zamków 3D oraz figury znanych postaci, żyjących na przełomie XIV i XV wieku. Do odtworzenia strojów postaci użyto m.in. tkanin specjalnie sprowadzonych z Indii.

zbudowano ją w latach 1534-1564, co czyni ją najstarszą w woj. świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce.

to najstarszy zabytek Szydłowa z piękną gotycką polichromią figuralną z ok. 1375 roku. Obejrzymy średniowieczne freski przedstawiające sceny z Nowego Testamentu czy też sceny pasyjne. Unikatowe są sceny prezentujące siedem grzechów głównych, gdzie każdy grzech symbolizowany jest przez zwierzę, na którym wjeżdżają do piekła grzesznicy.

ruiny dawnego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego oraz szpitala dla ubogich i starców. Stanowi ciekawy przykład obiektu łączącego w sobie funkcje kultu religijnego i szpitalnictwa.

Obejrzyj film

Cennik

Ilość osób
Cena
20-26
228 zł/osoby
27-32
175 zł/osoby
33-39
161 zł/osoby
40-44
136 zł/osoby
45-49
129 zł/osoby
50-54
118 zł/osoby
55-60
114 zł/osoby
W cenie:
Cena zawiera:

przejazd autokarem/busem turystycznym

opiekę licencjonowanego pilota na całej trasie wycieczki

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

przewodników lokalnych

podatek VAT

Cena nie zawiera:

wydatków własnych

punktów programu opisanych i proponowanych jako “Fakultatywne” lub dodatkowo płatne

ubezpieczenia NNW

Dodatkowe informacje
  • Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie
  • Na życzenie Klienta program może być zmodyfikowany
  • Zapewnienie specjalnej diety może wiązać się z dodatkowymi opłatami
  • Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu ust.66 § 1 Kodeksu Cywilnego
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Zachęcamy do zawarcia dobrowolnego ubezpieczenia od Kosztów Imprezy Turystycznej (kosztów rezygnacji).

Ubezpieczenie takie daje gwarancję zwrotu 100% poniesionych kosztów w przypadku rezygnacji z udziału w wycieczce na skutek następstwa nieszczęśliwego wypadku typu: choroba, pożar domu, śmierć kogoś bliskiego itp.

Koszt ubezpieczenia to 3% ceny wycieczki.

Ubezpieczyć można zarówno całą grupę jak i poszczególnych uczestników indywidualnie.

Polisę taką należy wykupić w dniu podpisywania umowy o organizację Imprezy Turystycznej lub jeśli od zawarcia umowy do rozpoczęcia podróży jest więcej niż 30 dni w terminie do 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Faktury

Aby otrzymać fakturę za udział w wycieczce prosimy, przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, o przesłanie danych za pomocą poczty elektronicznej.

Faktury wystawiane są po zakończeniu imprezy turystycznej i przesyłane do Państwa drogą elektroniczną.

Zobacz także