Częstochowa

Wycieczka szkolna do sanktuarium na Jasnej Górze, najliczniej odwiedzanego polskiego sanktuarium. Ale Jasna Góra to nie tylko klasztor i kaplica Cudownego Obrazu. To także twierdza, koszary, więzienie, rezydencja królewska i mini miasteczko. Zapraszamy do odkrywania.

Program wycieczki

najliczniej odwiedzane polskie sanktuarium z cudownym obrazem Marii z Dzieciątkiem. Zachowane do dziś budowle zespołu klasztornego zaczęły powstawać już w XV wieku. Trasa zwiedzania obejmuje Salę Rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha i Bazylikę Jasnogórską oraz Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Jasnogórski Skarbiec – najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu można podziwiać bogactwo i urodę najcenniejszych wotów – darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej Jasnogórskiej. W budynku dawnego Arsenału twierdzy jasnogórskiej znajduje się ekspozycja Arsenał sztuki europejskiej. Malarstwo – Rzeźba – Wota. Znane i nieznane zabytki sztuki z klasztoru jasnogórskiego XV – XX w.

Fakultatywnie proponujemy

Muzeum Zapałek

cena ok.: 10-20 zł/osoby

główną częścią muzeum jest fabryka, w której do 2010 roku produkowano mi.in. zapałki z popularnej serii Black Cat. W muzeum można obejrzeć zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków, po pakowanie zapałek do pudełek.

obiad

cena ok.: 30-40 zł/osoby

Cennik

Ilość osób
Cena
55-60
106 zł/osoby
49-54
113 zł/osoby
43-48
121 zł/osoby
37-42
139 zł/osoby
31-36
165 zł/osoby
24-30
188 zł/osoby
18-23
232 zł/osoby

Zobacz także

Szydłów – średniowieczne miasto obronne