Region

Położenie

Województwo

Atrakcje turystyczne

Brochów

Wieś Brochów położona jest w województwie mazowieckim, na Wysoczyźnie Kałuszyńskiej.

Brochów - kościół gotycko-renesansowy. Brochów - kościół gotycko-renesansowy. Soheaux

Rys historyczny

Najstarsze wzmianki o Brochowie pochodzą XII wieku. Wspominają właściciela tej osady, wojewodę mazowieckiego, Żyrona. W XIII wieku stanowił własność klasztoru czerwińskiego. Właścicielem od roku 1304 został rycerz Jan Sówka, herbu Prawdzic, któremu Brochów nadał książę mazowiecki Bolesław II . W XIV wieku wsią zarządzał Andrzej, syn Nasiegniewa, używający nazwiska Brochowski. Andrzej brał udział w bitwie pod Grunwaldem, za co król powierzył mu krzyżacki zamek Morąg. W rękach jego potomków dobra pozostawały ponad trzy wieki. Na początku XVII wieku właścicielem Brochowa był Piotr Brochowski. W latach sześćdziesiątych XVII wieku przeszły na własność rodziny Lasockich, poprzez małżeństwo Agnieszki Brochowskiej z Olbrachtem Adrianem Lasockim herbu Dołęga. Był on wówczas sędzią, starostą wyszogrodzkim a następnie kasztelanem i senatorem. Uczynił Brochów ośrodkiem na tyle znacznym, iż uzyskał prawa miejskie w roku 1667. Olbracht Adrian zmarł w 1693 roku. Jeszcze za jego życia dobra brochowskie przejął jego syn Adam Franciszek. Był on starostą, a następnie podkomorzym zakroczymskim. W wieku XVIII dobra posiadał Paweł, chorąży sochaczewski, zmarły w 1748 roku. Po nim dobra przejął Roch Lasocki, działacz konfederacji barskiej, poseł sochaczewski na sejm Czteroletni. W 1787 roku otrzymał urząd podkomorzego sochaczewskiego. W I ćwierci XIX majątkiem gospodarował Jan Nepomucen Lasocki wraz z żoną Franciszką Mniewską. Pod koniec wieku XIX wieku dobra posiadał Jan Paweł Stanisław Lasocki, ożeniony z Heleną Orsetti - córką właściciela Oporowa. Był on sędzią pokoju powiatu sochaczewskiego oraz posłem na sejm. Po jego śmierci folwark przeszedł na najstarszego syna - Andrzeja. Był to ostatni właściciel z tego rodu. W roku 1931 majątek został zlicytowany i zakupiony przez Franciszka Zdzisława Malanowskiego.

Warto zobaczyć

Kościół p.w. Św. Rocha i Św. Jana Chrzciciela

Brochów, kościół obronny z XVI w,  foto: Hubert Śmietanka
Brochów, kościół obronny z XVI w, foto: Hubert Śmietanka
Kościół ma charakter obronny. Wygląd Kościola przypomina fortecę. Obiekt ten to unikalny w skali Europy kościół łączączący funkcje sakralne z obronnymi. Kościół w Brochowie ściśle związany jest z rodziną Chopinów. W latach 1551 - 1561 kościół został bardzo rozbudowany według projektu Jana Baptysty z Wenecji. Wówczas przed frontonem wzniesiono wieże obronne ze strzelnicami. A przestrzeń miedzy nimi została zabudowana portykiem z dachem. W ten sposób powstała istna forteca, wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Wewnątrz świątyni znajdują się trzy nawy, z których główna pokryta jest ornamentami - jest wyższa od bocznych. W bazylice zachowały się kominki do gotowania pożywienia jej obrońcom. W podziemiach znajdują się groby rodziny Lasockich. Od strony Bzury widoczne są resztki fosy. Bazylika w Brochowie to unikalny w skali Europy obiekt łączący w sobie funkcje sakralne z obronnymi. W latach 1551 - 1561 kościół został bardzo rozbudowany według projektu Jana Baptysty z Wenecji. Wówczas przed frontonem wzniesiono wieże obronne ze strzelnicami. A przestrzeń miedzy nimi została zabudowana portykiem z dachem. W ten sposób powstała istna forteca, wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Wewnątrz świątyni znajdują się trzy nawy, z których główna pokryta jest ornamentami - jest wyższa od bocznych. W bazylice zachowały się kominki do gotowania pożywienia jej obrońcom. W podziemiach znajdują się groby rodziny Lasockich. Od strony Bzury widoczne są resztki fosy. Bazylika w Brochowie to unikalny w skali Europy obiekt łączący w sobie funkcje sakralne z obronnymi.

Dwór w Brochowie

Powstał po roku 1820. Pierwszymi lokatorami byli Jan Napomucen Lasocki i jego żona Helena. W latach 1886-1890 zostaje rozbudowany przez Jana Lasockiego. Podczas pierwszej wojny został w znacznym stopniu zniszczony. Ostateczne zniszczenia budynku nastąpiły po roku 1945. Zamieszkiwali w nim okoliczni chłopi, rujnując go stopniowo. Dwór pozbawiono w latach siedemdziesiątych stropu i dachu. Pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęto budować dwór według projektu Bieleckiego i Heymera. W znacznym stopniu jest to rekonstrukcja budynku z początków XIX wieku. Budynek nie posiada cech stylowych. Jest to dwór murowany parterowy z dostawioną poprzeczną częścią parterową. Bryła budynku jest prosta, powstała na planie prostokąta. Ganek zwieńczony trójkątnym frontonem poprzedza główne wejście. Z boku frontowej elewacji znajduje się drugi prostokątny ryzalit. Posiada baniowane naroża. Uzupełnieniem są żeliwne, ozdobne balkony. Budynek pokryty jest dachem dwuspadowym.

Tułowice

Tułowice - dwór foto:  Soheaux
Tułowice - dwór foto: Soheaux
Dwór klasycystyczny z 1800 roku otoczony zabytkowym parkiem. Obok parku znajduje się kapliczka przydrożna i kamień upamiętniający śmierć najmłodszego generała kampanii wrześniowej 1939 roku S. Grzmot ­Skotnickiego.

Informator:

  • Region: Mazowsze
  • Położenie: na nizinach
  • Kraina geograficzna: Wysoczyzna Kałuszyńska
  • Województwo: mazowieckie
  • Komunikacja: Autobusy, Busy
  • Atrakcje turystyczne: kościoły, sanktuaria, pałace, dwory

Copyright © razemwpolske.pl - 2012

razemwpolske.pl - Internetowy Przewodnik po Polsce. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Właścicielem marki razemwpolske.pl jest Grupa MP organizator turystyki